build a website for free

Výcvik pilota kluzáku SPL

výcvikové zařízení registrované pod ÚCL CZ.DTO.13

Výcvik začíná teoretickou výukou u nás na letišti, na kterou navazují pozemní přípravy a poté již samotný praktický výcvik. Ten probíhá na dvoumístném kluzáku Grob G-103 Twin Astir. Během výcviku se žák postupně naučí jak zvládání běžných letových situací, tak i mimořádné případy, které za letu mohou nastat. Po zvládnutí základního výcviku (dle předpisu  minimálně 15 letových hodin, z toho 2 hodiny samostatně) a úspěšném složení pilotních zkoušek, uchazeč získá pilotní průkaz.

Po získání pilotního průkazu je žák převeden do takzvaného pokračovacího výcviku, ve kterém se naučí, jak vyhledávat stoupavé proudy, a jak je co nejlépe využívat pro lety na vzdálenost. Během pokračovacího výcviku je cílem získání odznaku „Stříbrné C“, což je odznak vydávaný mezinárodní leteckou federací (FAI) pro piloty, kteří provedli samostatný let na vzdálenost alespoň 50 km, provedli let v trvání 5 hodin a dosáhli převýšení během jednoho letu 1000 m. Velká část tohoto výcviku probíhá po přeškolení na jednomístném kluzáku VSO-10.

Pro sportovní létání vlastní Aeroklub Rakovník kluzáky Rolladen-Schneider LS1d a Schempp-Hirth Standard Cirrus. Sezóna sportovního létání v České republice obvykle probíhá na jaře a v létě, kdy se piloti snaží na předem připravené trati dosáhnout co největší průměrné rychlosti. Výjimkou nejsou ani tratě delší než 500 km a průměrné rychlosti přes 100 km/h. Výkony je možné přihlašovat do celostátní plachtařské soutěže, kde je pak online možno sledovat pořadí daného pilota i klubu.

Podporována je i účast pilotů na některých z mnoha závodů pořádaných během sezóny na jiných letištích. S podzimem postupně ubývá možností létat v termice, ale se sílícím větrem je zase možné využívat takzvané svahové létání (obvyklé například v Podhořanech) nebo dlouhou vlnu v Krkonoších či Jeseníkách.

Věk pro zařazení do výcviku není omezen, ale s ohledem na to, že praktickou pilotní zkoušku je možné skládat až po dovršení 16 let, je vhodné začít nejdříve ve 14 letech.

Orientační cena výcviku se pohybuje od 35 000,- s DPH, cena je včetně instruktora.
Žádné další popatky neúčtujeme.

Více informací o výcviku vám rádi sdělíme prostřednitvím emailu: info@aeroklub-rakovnik.cz